Menu Title
x
Menu

Brak efektywności w pracy? Sprawdź 5 sposobów na jej zwiększenie!!!

 

 

Na efektywność pracowników wpływa wiele czynników, są one związane z otoczeniem, warunkami pracy, ale też czasem pracy. Przeprowadzono badania, które jasno dowodzą, że ilość czasu spędzona w pracy nie przekłada się na efektywność pracowników.

 

Z danych Eurostatu wynika, że przeciętny Polak pracuje tygodniowo 40,7 godzin, podczas gdy praktycznie wszyscy inni członkowie UE na pracę poświęcają mniej czasu.

 

Niestety fakt, że Polacy spędzają w pracy więcej czasu, nie powoduje, że efekty naszej pracy są lepsze. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że w przypadku kiedy pracujemy więcej niż 35 godzin tygodniowo, nasza produktywność maleje, mimo większej zajętości liczonej w godzinach. Jest to spowodowane dużymi stratami w trakcie pracy. Powodują to m.in. takie czynniki jak: nieprawidłowe ustalenie priorytetów, strata czasu, energii i pieniędzy na naprawianie błędów, jak również to, że stałe skupianie się na pracy powoduje przemęczenie, przez co przeoczamy inne możliwości. Jak wynika z badań, jeśli pracujemy więcej niż 35 godzin tygodniowo, nie przynosi to zwiększenia produktywności pracowników, a wręcz przeciwnie – obniża ją (szczególnie w przypadku pracy umysłowej).

 

Czas pracy to nie jedyny czynnik, który ma duży wpływ na naszą efektywność w pracy.

 

 

efektywność w pracy

 

 

Nie każda organizacja umożliwia pracę w ilości 35 godzin tygodniowo. Co zatem może zwiększyć naszą efektywność w pracy?

 

1. Cykliczne przerwy
Nasz mózg i ciało nie są przystosowane do ciągłej pracy i koncentracji. Badania wykazują, że najbardziej efektywnym cyklem pracy jest: 52 minuty nieprzerwanej pracy i 17 minut przerwy. Oczywiście nie jest możliwe tak dokładne odliczanie czasu na przerwy, warto jednak pamiętać aby w ciągu dnia pracy uwzględnić kilka krótkich, aczkolwiek bardzo istotnych przerw na regenerację.

 

2. Komfort, miejsce pracy
Z raportu Skanska i JLL wynika, że aż 65% ludzi ceni sobie komfortowe warunki i wygodę swojego miejsca pracy. Nowocześnie zaprojektowane biuro nie tylko zwiększa efektywność pracowników, ale również wpływa na wybór pracodawcy. W czasach coraz większej konkurencji o talenty, zwłaszcza w segmencie nowoczesnych usług dla biznesu, warto mieć na uwadze, że jest to jeden z czynników, który może przekonać kandydata do wyboru danej firmy jako swojego pracodawcy.

 

3. Możliwość pracy w skupieniu
Nie tylko sprzyjające otoczenie i wygodne miejsce pracy decydują o produktywności pracowników. Jeżeli do obowiązków pracownika należą zadania, które wymagają skupienia czy np. prowadzenia rozmów telefonicznych ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na efektywność ich pracy jest możliwość pracy w skupieniu. 63% respondentów podkreśla jak ważne jest wykorzystanie salki, która pozwala na odseparowanie się w pokojach do pracy cichej.

 

4. Strefa relaksu
Najlepszym rozwiązaniem dla zwiększenia produktywności pracowników są tzw. strefy relaksu, w których pracownicy mogą złapać oddech, zrelaksować się, odpocząć i wrócić do pracy z nową energią. Sprzyja to również kreatywnemu rozwiązywaniu problemów czy pobudzaniu do tworzenia nowych pomysłów, czy innowacji, które można wykorzystać w firmie – zarówno pod kątem zwiększenia efektywności danego pracownika, jak również całego zespołu.

 

5. Strzeż się multi zadaniowości
Bardzo modny obecnie multitasking jest wrogiem efektywności. To, że jesteśmy wielozadaniowi, mamy podzielną uwagę to jedynie nasze złudzenie, ponieważ człowiek nie może w pełni koncentrować się na kilku zadaniach jednocześnie, wykonując je z należytą starannością. David Meyer z Uniwersytetu Michigan opublikował badania, w których wskazał, że przerywanie danej czynności innymi zadaniami wydłuża czas ukończenia pierwszego zadania aż o 25%. Microsoft zaskoczony tym fenomenem zdecydował się wykonać swoje badania. Jak się okazało, kiedy ludzie wykonują dane zadanie i jest ono przerywane odebranym e-mailem, telefonem, wiadomością – potrzebują 15 minut, aby wrócić do pierwszego zadania i w pełni się na nim skupić.

 

Dagmara Zmarzły

Menedżer ds. Kluczowych Klientów/Koordynator Rekrutacji

 

 

 

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą