Menu Title
x
Menu

Budujesz markę własną? Zrób to w 6 krokach!

 

Pragniesz rozpocząć swoją przygodę z personal brandingiem, a nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź, co zrobić krok po kroku, aby świadomie budować i rozwijać swoją markę, tym samym zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Perosnal branding polega na budowaniu osobistej marki poprzez zarządzanie własnym wizerunkiem zawodowym i karierą oraz powiązanymi z nim działaniami. Zarządzanie to musi być przede wszystkim świadome i autentyczne. Silna i wyróżniająca się marka osobista pozwala zaistnieć na rynku pełnym specjalistów. Jak ją zbudować i wzmacniać? Poniżej 6 kroków budowania własnej marki.

 

6steps

Budujesz markę własną? Zrób to w 6 krokach!

 

Krok 1. Odkryj swoją markę
Określ swoje wartości, mocne strony, zalety, to co wyróżnia Cię spośród innych, w czym czujesz się naprawdę dobry. Pamiętaj jednak, że równie ważna jest świadomość swoich słabych stron, wad, obszarów do rozwoju. Na tym etapie liczy się odkrycie swoich autentycznych cech i pomysłu na siebie. Jednym z najważniejszych elementów marki osobistej jest jej cecha szczególna, element wyróżniający ją spośród innych. Pamiętaj jednak, aby Twój wyróżnik był prawdziwy – nie ma nic gorszego niż kreowanie siebie na kogoś kim się nie jest. Autentyczność to podstawa marki osobistej. Zastanów się, co wyróżnia Cię od innych i powoduje, że jesteś postrzegany jako ktoś wyjątkowy.

 

Krok 2. Wyznacz cele zawodowe w oparciu o to, co lubisz robić/w czym jesteś dobry
Bardzo ważna jest strategia marki, czyli plan, który określa jak będziesz się rozwijać i wzmacniać swoją markę w oparciu o wartości, osobowość i doświadczenia. Wyobraź sobie, na jakim stanowisku chciałbyś pracować za rok, 5 lat. Każde stanowisko to określone kwalifikacje i umiejętności, wymagania i obowiązki. Skonfrontuj je ze swoimi cechami – w jakich obszarach są zbieżne, a w jakich należałoby się jeszcze podszkolić. Te kompetencje i umiejętności, które posiadasz, a są zbieżne z wymaganiami wymarzonego stanowiska należy podkreślać, udowadniać i obrazować przykładami. Nad obszarami wymagającymi poprawy – pracować.

 

Krok 3. Twórz swoją markę
Kiedy masz już jasno określony cel zawodowy – rozpocznij działania, które Cię do niego doprowadzą. Buduj swoje umiejętności, a więc korzystaj ze wszystkich możliwości, aby pozyskać potrzebną Ci wiedzę i trenować umiejętności, które są Ci potrzebne. Możesz skorzystać z wszelkiego rodzaju kursów, szkoleń, studiów podyplomowych, odbywać praktyki, staże, dołączyć do organizacji, która pozwoli Ci na wykorzystanie, trenowanie i rozwijanie nabytych umiejętności.
Pamiętaj, że jednym z warunków dobrego personal brandingu jest wartość marki, a więc zestaw wartości niematerialnych i umiejętności stanowiących o Twojej wyjątkowej wartości.
Stwórz swoje portfolio. To praktyka nie tylko grafików i fotografów. Jeśli masz za sobą kilka wykonanych zleceń, ukończyłeś jakiś projekt sukcesem, nawet w trakcie studiów, to już możesz budować swoje portfolio, opisując jaka była Twoja rola w projekcie, za co byłeś odpowiedzialny, co wdrożyłeś lub jakie problemy rozwiązałeś. Możesz również zamieścić link do swoich artykułów, w których dzielisz się swoją wiedzą i/lub doświadczeniem.

 

Krok 4. Aktywna promocja w Internecie
Działania personal brandingowe wiążą się z aktywnością w sieci. Rekruterzy najbardziej cenią tych, którzy potrafią pozostawić po sobie wartość dodaną, a więc tworzą, publikują, komentują (oczywiście merytorycznie) i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Aktywną promocję w Internecie możesz zacząć od założenia własnej strony internetowej lub bloga (jeżeli preferujesz działania bez kosztowe) o tematyce związanej z Twoją karierą zawodową czy planami zawodowymi. Pamiętaj, że wszystko co zamieścisz na takiej stronie powinno być parokrotnie przemyślane, ponieważ informacje, które na niej zawrzesz mogą być zweryfikowane i ocenione.
Nieocenionym narzędziem do promocji swojej marki w Internecie są portale społecznościowe o charakterze biznesowym. Aktualnie prym wiodą: LinkedIn oraz GoldenLine, gdzie warto założyć swój profil i uaktualniać dane na bieżąco, przygotować odpowiednie podsumowanie, tworzyć i uzupełniać swoje portfolio oraz zbierać referencje, a także publikować artykuły. Pamiętaj o jak najpełniejszym uzupełnieniu profilu, dodawaj kolejne sekcje, pokaż certyfikaty, przebyte szkolenia czy doświadczenie wolontariackie.

 

Krok 5. Zyskuj wiarygodność
Zbieraj referencje. Referencje zawsze zwiększają atrakcyjność Kandydata, ponieważ rekruter widzi konkretną osobę, która współpracując z Tobą (czy to z pozycji Klienta, przełożonego, podwładnego czy współpracownika) rekomenduje Twoją osobę. Zawsze są to informacje wzmacniające Twoją markę, dlatego jeśli tylko masz taką możliwość – poproś o referencje.

 

Krok 6. Buduj swoją sieć kontaktów biznesowych
Personal branding to nie tylko kształtowanie swojego wizerunku w Internecie. Decydujące są także kontakty zawierane podczas spotkań, warsztatów, kongresów czy targów lub konferencji branżowych. Warto dać się zauważyć – wygłosić referat, wziąć udział w dyskusji, zadać interesujące pytanie. Również każda rozmowa kwalifikacyjna to dobra okazja, by dać się zapamiętać z pozytywnej strony.
Przygotuj swoje wizytówki, w trakcie osobistych spotkań mogą Ci się przydać. W przypadku kiedy masz ze sobą profesjonalnie przygotowaną wizytówkę i wręczysz ją swojemu rozmówcy, pozostawisz po sobie dobre wrażenie, a jednocześnie zwiększasz szansę na to, iż osoba, z którą rozmawiałeś zapamięta Cię lepiej niż pozostałych i będzie miała kontakt do Ciebie.

 

 

 

Dagmara Zmarzły

Menedżer ds. Kluczowych Klientów/Koordynator Rekrutacji

 

 

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą