Menu Title
x
Menu

Czym jest wypalenie zawodowe i jak się go wystrzegać?

 

Jesteś profesjonalistą, fachowcem w swej dziedzinie, lubisz swoją pracę i czujesz, że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim stanowisku – jak utrzymać ten stan?

Jak sprawić aby wykonywany zawód wciąż przynosił nam satysfakcję i zadowolenie?

 

Podsumowując, jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

 

 Czym jest wypalenie zawodowe i jak się go wystrzegać?

 

Przez lata gromadzimy doświadczenie, początkowo uczymy się, aby coraz efektywniej wykonywać nasze zadania zawodowe, z czasem dochodzimy do perfekcji, gdyż to właśnie „trening czyni mistrza”. Dokładnie w tym momencie łatwo wpaść w pułapkę i tutaj też się zatrzymamy…

Jak reagować w sytuacji, gdy to co jeszcze do niedawna cieszyło i sprawiało radość, teraz kojarzy nam się z zupełnie odwrotnymi uczuciami ? Co zrobić gdy wykonywana praca staje się nużąca, wręcz nie do zniesienia, a w naszej głowie pojawiają się myśli dotyczące jej porzucenia? Skąd, dlaczego?

Wypalenie zawodowe jest kumulacją stresu, przepracowania, braku odpoczynku bądź nieumiejętnego korzystania z wolnego czasu. Sam wyraz – wypalenie -  funkcjonuje w życiu codziennym i używany jest w kontekście wyczerpania, zgliszcz, czegoś po czym nie został już żaden ślad, w domyśle wypalenie zawodowe to właśnie pozostałość po pierwotnym zaangażowaniu w pracę. Rozpoczynając karierę staramy się, jak najlepiej  opanować powierzone nam obowiązki, poprzez wdrożenie, dążymy do wspomnianej, na początku perfekcji po to, aby osiągnąć poziom specjalisty.

Ciekawostka: termin został użyty po raz pierwszy w 1961 roku, wtedy też ukazało się opowiadanie Graham’a Greena pt. „A Burnt-Out Case” („Przypadek wypalenia zawodowego”) o zmęczonym pracą architekcie, który porzuca dotychczasowe życie i zamieszkuje w afrykańskiej dżungli. Jednakże, określenie „burn out syndrome” wchodzi do języka psychologii 13 lat później, gdy znany nowojorski psycholog Herbert Freudenberger używa go w swojej książce, definiując wypalenie  jako stan powstający na skutek długotrwałego doświadczania stresu i angażowania całej energii życiowej w pracę zawodową.

W obecnym, szybkim i pełnym zmian świecie, syndrom wypalenia zawodowego zaczyna być określany chorobą cywilizacyjną, jak więc przeciwdziałać? Oto kilka naszych wskazówek!

 

PRACA VS. WYPOCZYNEK, CZYLI RÓB WSZYSTKO NA 100%!

Jeśli angażujesz się i starasz, aby dobrze wykonywać swoją pracę, tym samym wypoczywaj również na 100%! Zadbaj o jakość i ilość godzin snu, regeneruj siły na świeżym powietrzu, jeśli natomiast potrzebujesz czasu w zaciszu domowego ogniska – pozwól sobie na odrobinę lenistwa na kanapie, odpowiednio się odżywiaj, spędzaj czas z rodziną i ciesz się chwilą! Wsłuchaj się w swój organizm, jeśli potrafisz „naładować” akumulatory swojej energii, a później efektywnie ją wykorzystać to dobry sygnał – utrzymanie balansu pomiędzy pracą zawodową a życiem osobistym to jedna z najważniejszych kwestii!

  

INSPIRUJ SIĘ, DZIAŁAJ, WYZNACZAJ CELE, NIE ZAPOMINAJ O MARZENIACH!

Nie osiadaj na laurach, nie wpadaj w rutynę, bądź coraz lepszy, gotowy na nowe wyzwania, stawiaj sobie cele, planuj i nie zapominaj o marzeniach,inspiruj się np.  słowami Steve’a Jobs, założyciela firmy Apple „Stay hungry, stay foolish” – bądź nienasycony, wciąż chętny do działania!

 

ROZMOWA, WSPARCIE

Wydawać się może, że rozmowa z zaufaną osobą nie jest bynajmniej odkrywczą wskazówką, jednakże wyrażanie emocji na bieżąco, wypowiedzenie swoich uczuć na głos, jak również umiejętność nazwania ich, może być pierwszym krokiem do udzielenia pomocy samemu sobie! Dobrze, jeśli nasz rozmówca potrafi nas wysłuchać, ocenić sytuację nie będąc uczestnikiem wydarzeń, patrząc na nią chłodniej, trzeźwym okiem. Jeśli, jednak nawet z pomocą bliskich nie możemy uporać się z naszym problemem, warto udać się do psychologa, który udzieli nam profesjonalnej pomocy!

 

ZESPÓŁ UNIAPOL ŻYCZY SATYSFAKCJI Z PRACY ZAWODOWEJ :)

 

Katarzyna Jabłońska,

Młodszy specjalista ds. rekrutacji

 

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą