Menu Title
x
Menu

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

 

Gdy tysiące uchodźców z krajów Azji i Afryki ogarniętych wojną, głodem lub prześladowaniami religijnymi, wędruje do Europy Zachodniej, do Polski przyjeżdżają bez rozgłosu, przybysze z Ukrainy.

 

Nie oczekują wsparcia, pracy i opieki. Tak jak my przed laty, sami poszukują możliwości dorobienia do swojej ukraińskiej pensji, która, jeśli jest, waha się wokół 600 PLN. Nie dużo. Dlatego minimalna pensja w Polsce wydaje się być eldoradem.
Ukraińcy łatwo aklimatyzują się, nie wywołują konfliktów. Również reakcja społeczeństwa oraz polskich współpracowników jest raczej przychylna lub przynajmniej neutralna.

ukraincy

Podobna kultura, względna łatwość porozumienia, brak wygórowanych oczekiwań, niedobór polskich pracowników sprawiają, że nasi pracodawcy coraz mocniej rozważają zatrudnienie przybyszów zza wschodniej granicy.

 

Po wprowadzeniu przez Rząd w 2014 ułatwień w zatrudnianiu Ukraińców i mieszkańców jeszcze kilku wschodnich krajów, liczba pracujących Ukraińców szybko rośnie. Szacuje się, że dłużej lub krócej w br. będzie ich pracować 500 tys. Zawrotna liczba. Pomimo wysokiego bezrobocia w Polsce, nie zabierają pracy Polakom. Są uzupełnieniem, podejmują się pracy, której polski pracownik nie chce podjąć, głownie z powodów płacowych, ale czasem też z powodu braku kwalifikacji.
Ułatwienia, które obecnie obowiązują pozwalają zatrudnić w oparciu o oświadczenie pracodawcy. Ukrainiec może wtedy pracować w naszej firmie 6 miesięcy w 12 – miesięcznym okresie. Po 6 miesiącach musi wracać lub pracodawca może się starać o kartę stałego pobytu dla niego. To jednak wymaga większej liczby starań. To już jest droga do pozyskania wysoko wykwalifikowanych pracowników.

 

 

Rosnące zainteresowanie spowodowało reakcję naszej Agencji. Otworzyliśmy się na pośrednictwo w zatrudnianiu Ukraińców. Szukamy dla naszych Klientów pracowników zza wschodniej granicy. Weryfikujemy ich, organizujemy przyjazd, adaptację, zatrudniamy na zlecenie naszego Klienta. Trzeba sobie zdawać sprawę, że pomimo dużej podaży, do Polski przyjeżdżają osoby, podające znajomość wielu umiejętności, które po zweryfikowaniu w kraju, nierzadko okazują się nic nie warte. Wtedy korzystanie z naszej Agencji szczególnie jest doceniane. Rozwiązujemy problem, szukamy przydatnych kandydatów, jeszcze bardziej ich weryfikujmy.

 

Kwestią, która dla wielu polskich pracodawców może być znacznym problemem to czas przyjazdu kandydata. Pomimo, że polskie urzędy konsularne wydają ponad 1000 wiz dziennie. Kolejka nie znika, wręcz rośnie. Okres oczekiwania przekracza 1-2 miesiące. I to jest główny problem. Niepewność czasu przyjazdu. Gdy jednak w Polsce nie możemy znaleźć kandydata za określone pieniądze to może warto poczekać ?

 

Jeżeli Państwo zainteresowali się Ukraińcami jako pracownikami Państwa Firmy, spytajcie nas o dalsze szczegóły. Chętnie odpowiemy. Chętnie będziemy uczestniczyć w Państwa projekcie zatrudniania cudzoziemskich sił.

 

 

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą