Menu Title
x
Menu

Komunikacja niewerbalna, czyli rozmowa bez słów

 

Komunikacja niewerbalna, czyli rozmowa bez słów

 

Nic nie zastąpi informacji, którą chcemy przekazać podczas procesu komunikacji. Dzięki wysyłanej i odbieranej wiadomości mamy możliwość w szybki sposób i zgodnie z otrzymanymi instrukcjami wykonać określone zadanie. W komunikacji międzyludzkiej występują pewne czynniki, które mają wpływ na efektywność procesu komunikacyjnego. Czynniki te są podświadomie odbierane przez naszego rozmówcę i kreują wizerunek danej osoby.

 

Warto więc do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować się również z komunikacji niewerbalnej, która może pomóc nam zdobyć wymarzoną pracę. Poniżej postaram się przedstawić najważniejsze elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Efekt pierwszego wrażenia – przywitanie!

 

Z własnego doświadczenia wiemy jak ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego należy pamiętać, by zadbać o swój wizerunek już od momentu wejścia do budynku, w którym przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj, by zachować spokój od samego początku, ponieważ nigdy nie wiadomo czy nie jesteś już oceniany, np. sposób oczekiwania (spokojne siedzenie czy też nerwowe bieganie po poczekalni?!). Gdy poznajesz osobę, która będzie z Tobą prowadzić rozmowę rekrutacyjną zwróć uwagę na sposób przywitania. To zawsze rekruter decyduje o podaniu ręki. Nie należy podejmować samowolnie decyzji o przywitaniu, ponieważ może to świadczyć o dużej pewności siebie, a nawet postawie agresywnej. Uścisk dłoni powinien być pewny, a przy tym partnerski. Jest to gest świadczący o wzajemnym szacunku, dlatego też warto zwrócić na ten gest szczególną uwagę.

 

Punkt kulminacyjny – rozmowa kwalifikacyjna

 

Średni czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej to około 45 minut. Biorąc pod uwagę wysoki poziom koncentracji wszystkich zmysłów oraz towarzyszący stres, rozmowa kwalifikacyjna może wydawać się dla kandydata „niekończącą się opowieścią”. Oprócz kwestii merytorycznych, z którymi wiąże się tego typu rozmowa poniżej wymienię elementy, które z pewnością pomogą wywrzeć pozytywne wrażenie na rekruterze:

 

  • Postawa ciała – zarówno w pozycji stojącej, czy też siedzącej warto pamiętać by przyjąć pozycję otwartą, która świadczy o przyjaznym, partnerskim nastawieniu w stosunku do rozmówcy. Do podstawowych elementów postawy otwartej należą: wyprostowana postawa/plecy (w celu eliminacji tzw. postawy zgarbionej), podniesiona głowa, ręce i nogi swobodnie spuszczone (w postawie stojącej ułożone wzdłuż sylwetki, w postawie siedzącej ułożone na kolanach, lecz nie skrzyżowane).

 

  • Wzrok – zgodnie z przyjętą powyżej postawą otwartą wzrok powinien być skierowany na rozmówcę, w naszym przypadku jest to rekruter. Należy zwrócić tu jednak szczególną uwagę by nadmiernie nie wykorzystywać tego zmysłu i nie wpatrywać się przez całą rozmowę w rozmówcę. Dodatkowo rozglądanie się nerwowo po pomieszczeniu, spuszczony w dół wzrok czy też unikanie za wszelką cenę kontaktu wzrokowego będzie negatywnie postrzegane.

 

  • Gesty – wykonywanie mimowolnych ruchów wynikających ze znudzenia (np. zabawa kosmykami włosów, spoglądanie na zegarek) czy też zdenerwowania (np. ściskanie i rozluźnianie rąk, ciągła poprawa zajmowanej pozycji) jest widocznie na rozmowie kwalifikacyjnej, tak jak ściąganie podczas egzaminu. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej opis oferowanego stanowiska pracy nie spełnia Twoich oczekiwań warto od razu przedstawić swoje zdanie osobie rekrutującej niż ukrywać je i zostać negatywnie ocenionym.

 

Zakończenie rozmowy – pożegnanie

 

Gdy rozmowa kwalifikacyjna dobiegnie końca należy pamiętać, by pozostawić po sobie dobre wrażenie. W przypadku pożegnania obowiązuje te same zasady, jak w przypadku powitania. Należy dostosować się do sposobu pożegnania określonego przez rekrutera. Pamiętaj o tzw. efekcie świeżości (inaczej efekt pierwszego i ostatniego wrażenia), który polega na zapamiętaniu przez rekruter to jak się zaprezentowałeś na początki oraz na końcu spotkania. Z tego względy warto stosować wymienione porady do samego końca.

 

Ze względu na wymienione powyżej elementy wchodzące w skład komunikacji niewerbalnej uważam, iż warto przećwiczyć problematyczne zachowania przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną. Można to zrobić w zaciszu własnego domu. Wystarczy poddać analizie swoje własne zachowanie na ostatnich rozmowach kwalifikacyjnych i wystrzegać się tych błędów w przyszłości. Większość firm obecnie działających na rynku prowadzi bazy kandydatów i właśnie ze względu na ten fakt, warto pozytywnie zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej – niezależnie od jej wyniku.

 

Klaudia Szpila
Młodszy specjalista ds. rekrutacji

 

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą