Menu Title
x
Menu

Praca w małej firmie czy w korporacji? Na co wrócić uwagę przy wyborze ścieżki zawodowej?

korpo-czy-mala-firma1

 

Po ukończeniu szkoły czy studiów, a z uwagi na zmieniający się rynek pracy, coraz częściej także już w trakcie nauki stajemy przed wyborem przedsiębiorstwa, firmy, z którą chcielibyśmy związać swoją przyszłość – na początek przynajmniej tę najbliższą. Zadajemy sobie pytanie: jakiego wyboru dokonać – czy aplikować do małego przedsiębiorstwa czy dużej rozpoznawalnej korporacji. Co okaże się dla nas lepsze?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, dobrze na początek sprecyzować nasze cele zawodowe na bliższą oraz dalszą perspektywę czasową. Weźmy pod uwagę:

 

 

• otoczenie, w jakim chcielibyśmy pracować np. miejsce pracy czy warunki pracy, lokalizacja,
• system pracy np. zmianowość, niestandardowe godziny pracy, możliwość pracy zdalnej,
• zakres obowiązków i zakres odpowiedzialności na danym stanowisku,
• możliwość interesującego nas rozwoju, szkoleń, dodatkowych benefitów,

 

 

Jeżeli kusi nas praca w wielokulturowym, międzynarodowym środowisku, możemy próbować swoich sił w firmach korporacyjnych. Ponieważ oddziały mają rozlokowane zazwyczaj w wielu krajach, czy na różnych kontynentach jest bardzo prawdopodobne, że będziemy mieli okazję pracy, chociażby zdalnej, w zespołach obco- czy wielojęzycznych. Jeśli chodzi o miejsce pracy w większych firmach częściej wykorzystywany jest np. model openspace’u, czy rezerwowania poszczególnych biurek na konkretne godziny pracy danego pracownika.

 

Podczas wysyłania dokumentów aplikacyjnych starajmy się zwracać dużą uwagę na treści zawarte w ofercie pracy. Jeśli nasza kandydatura spotka się z zainteresowaniem, nasza ocena i dokładna opinia na temat organizacji kształtować będzie się także na poszczególnych etapach procesu rekrutacyjnego, na których rekruterzy i/lub przedstawiciele firmy, czy zespółu, z którym mamy pracować powinni opisać nam system oraz zasady panujące w danej organizacji.

 

Mniejsza firma czy korporacja?

 

W przypadku firm mniejszych, a mniej rozbudowanej strukturze organizacyjnej proces rekrutacyjny zazwyczaj składa się z mniejszej liczby etapów. Nie zawsze jest to jednak równoznaczne z tym, że dla kandydata jest on łatwiejszy. W mniejszej firmie mamy większą szansę na to, aby jeszcze podczas rozmów kwalifikacyjnych poznać osobę właściciela czy prezesa tejże firmy – jego cele, wartości, plany i strategie. W dużych firmach, korporacjach, zwykle taką możliwość maja jedynie osoby aplikujące na kluczowe, wysokie stanowiska w firmie.

 

W dużych organizacjach możemy spodziewać się kilku etapów rekrutacji. Jest to zwykle proces dłuższy, co wynika ze złożoności struktury firmy, jej rozbudowania – pojedyncza jednostka, pracownik takiej firmy ma zazwyczaj bardziej ograniczoną decyzyjność, wszelkie procesy są tutaj bardziej sformalizowane. Często możemy spodziewać się weryfikacji znajomości więcej niż tylko jednego języka obcego, rozbudowanych testów analitycznych czy kompetencyjnych oraz różnego rodzaju zadań symulacyjnych.

 

Jeżeli chodzi o kwestię awansu, możliwości rozwoju jest to sprawa indywidualna, uzależniona w dużej mierze od konkretnego pracodawcy. Dużą rolę ogrywa pozycja rynkowa firmy, nie koniecznie jej wielkość, jedno z drugim w danym momencie nie zawsze idzie ze sobą w parze. Jeżeli firma nie posiada jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, musimy liczyć się z ryzykiem, niepewnością co do dalszego jej rozwoju, przyszłości, w najgorszym wariancie z redukcją etatów lub z całkowitym zamknięciem działalności.

 

Wybór idealnej dla nas firmy nie jest łatwy. Na początek warto spróbować pracy i zdobyć doświadczenie zarówno w małej, jak i dużej firmie. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zdefiniować swoje oczekiwania i możliwości, za zatem dokonać odpowiedniego dla nas wyboru. Kierujmy się jednak najbardziej własnymi priorytetami, wartościami czy potrzebami, to pomoże nam znaleźć pracodawcę, z którym będziemy chcieli związać się na dłużej.

 

 

Emilia Sokolnicka

Asystentka ds. rekrutacji

 

Katarzyna Zaręba

Menager działu polskiego

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą