Menu Title
x
Menu

Święta Wielkanocne na świecie

Stara ludowa prawda głosi, że co kraj to obyczaj, dlatego tak lubimy poznawać tradycje i obyczaje naszych sąsiadów. Przenieśmy się więc na chwilę w podróż dookoła świata, aby zobaczyć jak wygląda Wielkanoc w innych państwach, nie tylko tych europejskich.

 

Wielkanoc w Niemczech

Niemcy szukam pracy za granica

Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Przebieg świąt w Niemczech jest co prawda inny niż w Polsce, lecz można odnaleźć także elementy wspólne takie jak jajka i kolorowe pisanki, będące symbolem życia i odrodzenia oraz zajączek pojawiający się na wielkanocnym stole, najczęściej z czekolady, cukru bądź ciasta.
Wielkanocne drzewka czyli gałązki o zielonych listkach udekorowane wiszącymi kolorowymi pisankami lub wydmuszkami są jedną z najpopularniejszych świątecznych dekoracji w tym czasie, które można podziwiać w wazonach, na drzewach przed domem, w ogrodach i na balkonach.

Wielkanoc rozpoczyna się świętem w Wielki Piątek (tzw. Karfreitag) .Jest to dzień śmierci Chrystusa, dlatego zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). Tego dnia niemieckie rodziny wspólnie udają się do kościoła na modlitwy. W odróżnieniu od Polaków Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu. Na stołach obok codziennych potraw pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie. Wielki Piątek jest w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym okresie Niemcy mają aż 4 dni wolnego, dlatego chętnie wyjeżdżają poza miasto na krótki, wiosenny urlop. W Wielki Piątek popularną tradycją jest ukrywanie upominków dla dzieci np. w ogrodzie. Jednak poszukiwanie prezentów następuje dopiero po śniadaniu wielkanocnym.

W Wielką Sobotę (tzw. Karsamstag) głównie w północnych i środkowych Niemczech, w godzinach wieczornych przed kościołami katolickimi rozpala są ogromne ogniska, księża święcą ogień, a wierni odpalają od niego swoje świece paschalne, które zabierają następnie do domów. Świece te towarzyszą wiernym podczas posiłków, są symbolem szczęścia i radości. W odróżnieniu od polskiej tradycji sobotnie święcenie posiłków nie jest jednak aż tak popularne w Niemczech. Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny są najważniejszymi dniami świąt Wielkiej Nocy.
Wielką Niedzielę (tzw. Ostersonntag) Niemcy rozpoczynają od mszy w kościele, po której wracają do domów na obfite wielkanocne śniadanie. Na stołach królują jajka, wędliny, pasztety, sernik i oczywiście tradycyjna niemiecka kiełbasa. Powinny się tam także obowiązkowo znaleźć świece poświęcone wcześniej w kościele. Wielka niedziela
jest dniem radosnym w szczególności dla dzieci, gdyż po śniadaniu szukają słodkich prezentów ukrytych wcześniej przez rodziców. Popularnym prezentem są m.in. kosze ze słodyczami, głównie z czekoladowymi króliczkami. Wiele dzieci uważa, że przynosi je króliczek wielkanocny, tym samym są jeszcze bardziej szczęśliwe.

Wielki Poniedziałek (tzw. Ostermontag) jest to dzień zasłużonego odpoczynku, odwiedzania krewnych i znajomych. Popularny w Polsce zwyczaj oblewania się wodą, czyli Śmigus Dyngus, jest tu całkowicie obcy.

 

Na koniec chcielibyśmy przedstawić kilka ciekawostek wartych uwagi:

• Według niektórych przekazów to właśnie w Niemczech w XVIII wieku pierwszy raz pojawił się zajączek wielkanocny (tzw. Osterhase) będący obecnie symbolem świąt wielkanocnych w całej Europie.
• Popularna zabawa związana z tłuczeniem wielkanocnych jaj jest powszechną zabawą wśród najmłodszych. Uczestnik zabawy dostaje jajko, którym następnie stuka się z innymi dziećmi. Wygrywa ten, którego jajko pozostanie najdłużej nienaruszone.
• Śmigus Dyngus, jak i święcenie pokarmów są w Niemczech całkowicie nieznane. Jedynie wspólne malowanie pisanek jest równie popularne jak w Polsce.
• Zając wielkanocny (tzw. Osterhase) jest symbolem równie popularnym jak Święty Mikołaj w czasie swiąt bożonarodzeniowych.

 

Wielkanoc we Francji

Praca we francji szukam pracy

Wielkanoc we Francji

We Francji Wielkanoc traktowana jest raczej jako krótkie wakacje niż wielkie, religijne święto. Francuzi chętnie wyjeżdżają wtedy na wczasy, a w kościołach jest raczej pusto. Oczywiście Wielkanoc to przede wszystkim czas spotkań w rodzinnym gronie.
Rodzice, dziadkowie oraz rodzice chrzestni ofiarowują dzieciom różne czekoladowe smakołyki, jak: oeufs de Pâques (jajka wielkanocne), cloches (dzwonki), poules (kurczaczki) czy lapins (zajączki) wypełnione cukierkami.
Francuska legenda głosi, że dzwony kościelne, które w Wielki Czwartek poleciały do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa, wracając o świcie w niedzielę zrzuciły na ziemię czekoladowe jaja. Stąd zwyczaj szukania słodyczy, zwłaszcza czekoladowych jajek, w zakamarkach domu lub w ogrodzie – ubóstwiany przez najmłodszych. Ten domowy obyczaj przerodził się w masową rozrywkę, przeznaczoną nie tylko dla najmłodszych, ale i dla dorosłych. Przez całe święta wielkanocne we francuskich miastach organizowana jest w parkach, na zamkach czy torach wyścigów konnych zabawa „Chasse aux oeufs“ (Polowanie na jajka).

Czekolada to w ogóle jeden z głównych akcentów francuskiej Wielkanocy. Cukiernicy tworzą w tym czasie prawdziwe arcydzieła – niezwykłe rzeźby wykonane z różnych rodzajów i odcieni tego smakołyku.

Wielkanoc we Francji nie jest jednak całkowicie zdominowana przez czekoladę. Na świątecznym stole królują mięsa (w szczególności jagnięcina), wykwintne pasztety, ryby (suszony solony dorsz, halibut) oraz najrozmaitsze desery, a każdy region Francji posiada własne specjały, które przyrządza się zgodnie z miejscową tradycją.
We francuskich ogrodach można spotkać drzewa przystrojone kokardami oraz jajami wielkanocnymi.
Niegdyś Wielkanoc trwała tu cały tydzień. W XI wieku wprowadzono zwyczaj obchodzenia Świętego Tygodnia od piątku do piątku. Cały ten czas był wolny od pracy. Zmienił to dopiero konkordat zawarty przez Napoleona Bonaparte z Watykanem w 1801 roku.
Wielki Piątek jest dniem wolnym w siedmiu departamentach Alzacji. Niegdyś należała ona do Niemiec i wciąż obowiązują tu niemieckie przepisy o państwowych świętach. W Alzacji piecze się specjalnie na tę okazję ciastka w formie baranka nazywane Lamola albo Osterlammele. Ta alzacka tradycja uznana została przez katolickiego teologa Thomasa Murnera w 1915 roku. Specjalne wielkanocne ciastka alzackie, których głównym składnikiem są jajka, spożywana się dopiero po wielkim poście.
Francuzi nie wysyłają swoim bliskim kartek, ale starają się właśnie z nimi spędzić wielkanocny czas.

Joyeuses Pâques!

 

Praca w belgi

Wielkanoc w Belgii

Wielkanoc w Belgii 
Belgowie, chcąc osłodzić sobie to, że nie mają zbyt wielu zwyczajów związanych z obchodami Wielkanocy, znaleźli na to sposób – kupują czekoladowe jajka, od których uginają się sklepowe półki w okresie świątecznym. W Belgii nie ma aż tak widocznej tradycji dekorowania jajek, jak w Polsce. Nie ma zwyczaju zdobienia ich przy pomocy wosku, czy przez skrobanie nożykiem. Tradycja poszukiwania jajek w trawie też pomału zaczęła odchodzić w niepamięć, szczególnie w większych miastach.

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się także jak świętowana jest Wielkanoc w innych miejscach świata!

 

Wielkanoc w Czechach

Czechy
W piątek, zarówno w miastach jak i na wsi maluje się pisanki. Czesi kupują tego dnia także baranki z biszkoptowego ciasta, masowo wypiekane przez cukierników.
Chrześcijanie, podobnie jak w Polsce modlą się w kościołach. Nasi najbliżsi sąsiedzi obchody świąt Wielkiej Nocy zaczynają się w poniedziałek rano. Kilkuosobowe grupki chłopców odwiedzają domy rówieśniczek i kiedy te obleją ich wodą – smagają je pomlazkami – młodymi wierzbowymi gałęziami splecionymi w warkocze. Następnym elementem spotkania jest poczęstunek. Na żadnym stole nie może zabraknąć pomlazki ani alkoholu. Pojawia się Palenka, (Śliwowica), merunka (morelówka) i wódka. Szmigrus, to obyczaj przejęły przez dzieci. Przypomina on nieco bożonarodzeniowe kolędowanie, ponieważ polega na spacerze z koszyczkiem po domach sąsiadów i zbieraniem łakoci w zamian za śpiew i życzenia.

 

 

 

Wielkanoc we Włoszech

Włochy
Włosi najczęściej Wielkanoc spędzają poza domem. Nie mają zwyczaju polewania wodą w wielkanocny poniedziałek, więc mogą spokojnie wyruszać w podróż. Nie mają też zwyczaju święcenia pokarmów. Ich wyjazd przypomina nieco wyjazd na majówkę.
Najważniejszym momentem świąt jest obiad, na który tradycyjnie podawana jest baranina lub jagnięcina. Na włoskim stole jako przystawka pojawiają się plasterki salami i jajka na twardo, na pierwsze danie podaje się barani rosół z pierożkami cappelletti, a na drugie pieczone jagnię.
Swoje tradycyjne ciasto colomba, czyli gołębica, kupują przeważnie w cukierni.

 

 

 

Wielka Brytania
Wielkanocne zwyczaje w Anglii miały swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa.
Nawet nazwa świąt obchodzonych w anglosaskiej tradycji zawdzięcza swoją nazwę bogini wiosny Eostre. W Wielkanocnej tradycji jaja to symbol wiosny i nowego życia. Dawniej dekorowano je farbami, obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jajka. Symbolem świat na wyspach jest zając.
To pozostałość po tradycji polowania na zające, którą rozpoczynano właśnie w czasie wielkiej nocy.

 

Wielkanoc w Hiszpani

Hiszpania
Wielkanoc to najważniejsze święto w tym kraju. Mieszkańcy świętują w kościołach oraz na ulicach miast i wiosek, biorąc udział w licznych procesjach. Zdecydowanie większy nacisk kładzie się tutaj na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie. Od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego poniedziałku odbywają się charakterystyczne procesje męczenników przypominające o zmartwychwstaniu Chrystusa. Uczestnicy pochodu maszerują powoli w rytm bębnów. Ubrani są w długie szaty i spiczaste, zasłaniające twarze nakrycia głowy
W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek gmina San Vicente de la Sonsierra w La Rioja pełna jest tzw. picaos, którzy biczują swoje plecy dotąd, aż skóra nabierze fioletowego koloru. Wtedy ochotnicy zadają im dwanaście ukłuć za pomocą wtopionych w pszczeli wosk ostrych kawałków szkła. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, w ten sposób zła krew wypływa z ciała. Picaos idą boso, owinięci jedynie w białe płótno i ciągną za sobą ciężkie łańcuchy. Nikomu nie wyjawiają swojego sekretu ani ślubów złożonych Bogu. W ciągu wielkiego tygodnia w całym kraju odgrywane są widowiska pasyjne.
Mroczny klimat Wielkiego Tygodnia kończy się wraz z nadejściem Niedzieli Wielkanocnej.

 

Wielkanoc w Szwecji

Szwecja
W Skandynawii panuje zwyczaj przebierania się za Påskkäringar czyli „wielkanocne wiedźmy”.
Zazwyczaj są nimi dziewczynki w wieku 5–11 lat. W Wielką Sobotę spacerują po domach i w zamian za ofiarowanie świątecznych kartek, laurek i życzeń żądają, aby wrzucić im do koszyka jakieś łakocie lub symboliczny datek.
W Szwecji obowiązuje również zwyczaj przyozdabiania brzozowych gałązek różnokolorowym pierzem. Påskkris, czyli gałązki brzozy mają związek z wiarą w ludzką moc przyspieszania nadejścia wiosny. Påsk lördag, czyli Wielka Sobota jest najważniejszym dniem w trakcie trwania świątecznego czasu. W godzinach popołudniowych spożywa się wykwintny obiad złożony przede wszystkim z jajek i ryb. Dzieci natomiast mają okazję do radości, ponieważ w ten właśnie dzień zajączek wielkanocny (påskhare) przynosi im wielkie wielkanocne jajko, w którym znajduje się ogromna ilość cukierków.

 

Norwegia
Norweska Påske czyli Wielkanoc znacznie różni się od polskiej. Przerwa świąteczna jest jedną z najdłuższych w całej Europie. Rozpoczyna się w środę popołudniu przed Wielkim Czwartkiem (Skjaertorsdagi) kończy we wtorek po Poniedziałku Wielkanocnym (2. Paaskedag). W okresie Świąt zaczyna częściej świecić słońce i mieszkańcy Norwegii korzystają z niego na stokach. W ciągu dnia wszyscy spędzają czas aktywnie w górach lub uprawiając Nordic Walking i jogging, a wieczorem spotykają się z rodziną. Stąd, Wielkanoc nie jest tu raczej postrzegana w aspekcie religijnym, ale jest kojarzona głównie z wolnym czasem i wakacjami.
Jednakże Norwegowie bogato dekorują swoje domy. Najpopularniejszą formą dekoracji są figurki żółtych kurczaków oraz kolorowe jajka. Świąteczne posiłki są raczej lekkie, a najpopularniejszym smakołykiem jest marcepan.

 

Rosja
Wielkanoc na wschodzie nazywana jest Paschą. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików. Przed świętami, w okresie Wielkiego Postu, przez 40 dni prawosławni nie powinni spożywać mięsa, ryb, nabiału i białego pieczywa.

W Wielką Sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Rosjanie święcą jajka – symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W Wielką Niedzielę Rosjanie obdarowują się kolorowymi pisankami i drobnymi prezentami mającymi sprzyjać szczęściu. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę.
W Poniedziałek Wielkanocny w cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma i jest to bardzo ważna uroczystość. Krzyżmo składa się z około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

 

Stany Zjednoczone
Święta w USA ograniczają się do jednego dnia. W Niedzielę Wielkanocną organizowane są konkursy na najciekawszy Easter Bonnet. Kapelusz , bo tak nazywa się takie wielkanocne nakrycie głowy zapoczątkowały kobiety, ale coraz częściej można spotkać w ich również małych chłopców.
Na świątecznym stole oprócz jajek, pieczonej szynki w słodkim sosie i ciast nie ma specjalnych potraw. Dzieci zbierają jajka schowane przez Easter Bunny, a później muszą je zjeść. W USA z okazji świąt zajączek przynosi dzieciom prezenty. W koszyczku znajdą się najczęściej słodycze, owoce oraz drobne upominki.

 

Brazylia
Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się w Brazylii jeszcze przed Wielkim Postem. Odbywa się wówczas wielki karnawał w Rio de Janeiro. Odbywają się wówczas liczne parady i zabawy, w których nie brak jedzenia i alkoholu.
Wielki Tydzień rozpoczyna się od poświęcenia palm, które często są zaplatane w różne kształty np. krzyża. Na ulicach rysowane są kolorowe symbole związane ze Świętem i odbywają się procesje. Jedną z tradycji jest malhaçăo de Judas. W różnych publicznych miejscach umieszcza się kukły Judasza, które każdy przechodzień może „poobijać”. Niekiedy lalki są publicznie spalane. Z tradycją Wielkanocy są związane także pacoca czyli słodka cukierki wytwarzane z ugniecionych orzechów ziemnych.

 

Liban
Zwyczaj tłuczenia się jajkami jest znany nie tylko w Europie, ale również na Bliskim Wschodzie. W Libanie dzieci stukając się jajkami walczą o to, które z nich będzie miało szczęście aż do następnych świat. Powszechny jej również zwyczaj wypieku semolin, czyli małych ciasteczek wypełnionych farszem z daktyli lub orzeszków pistacjowych. Receptura pieczenia tych lokalnych słodkości jest pilnie strzeżona w poszczególnych rodzinach, a starsze pokolenie Libańczyków głęboko wierzy, iż wieszając swoje ciasteczka na gałęziach drzew dostąpi łaski prosto z samego nieba.

 

Filipiny
Święta Wielkanocne na Filipinach mają wymiar niezwykle symboliczny. Rozpoczynają się w Wielki Czwartek. Odbywa się wówczas procesja, w której bierze udział 12 mężczyzn przebranych za apostołów. Odprawiania jest msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmywania ich nóg. Po tej uroczystości Wielu Filipińczyków z rodzinami i przyjaciółmi bierze udział w Visita Iglesia czyli odwiedzaniu siedmiu kościołów. Jest to tradycja związana z siedmioma słowami wypowiedzianymi przez Jezusa na krzyżu
Najuroczyściej jest jednak świętowany Wielki Piątek. W niektórych miejscach w Wielki Piątek odbywa się przybijanie ochotników do krzyża. Niektórzy są jedynie do niego przywiązywani. Ceremonia cieszy się dużą popularnością także wśród turystów. Podczas całego Wielkiego Tygodnia, popularne jest także biczowanie, które najczęściej wykonują młodzi mężczyźni. Chodzą po mieście i biczują się po plecach do krwi bambusowymi pejczami.

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą