Menu Title
x
Menu

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w różnych krajach

 

 

Boże Narodzenie to najbardziej radosne i zarazem najbardziej zaskakujące święta. Wszyscy cenią sobie ich specyficzny klimat, który roztacza się na wiele dni przed i po 25 grudnia. I chociaż w poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, to wszędzie to święto obchodzone jest uroczyście.

 

Francja 

Święta we Francji obchodzone są formalnie tylko 25 grudnia. Tradycyjna bożonarodzeniowa kolacja odbywa się zazwyczaj już po mszy, tzw. pasterce. Nie ma łamania się opłatkiem (le pain azyme), smażonego karpia (la carpe), 12 potraw i śnieżnych zasp, ale ma się za to więcej spokoju i wolnego czasu. Le Réveillon, bo tak nazywają Francuzi świąteczną kolację, składa się z różnych dań w zależności od regionu Francji. W Alzacji zwykle serwuje się gęś. Gryczane naleśniki polane kwaśną śmietaną podaje się w Bretanii. W Burgundii popularny jest indyk i kasztany, podczas gdy w Paryżu na wigilijnych stołach królują ostrygi. Francuskie Boże Narodzenie nie może się jednak obejść bez tradycyjnego deseru Bûche de Noël (dosłownie „świąteczna kłoda”), które do złudzenia przypomina polską roladę. W Wigilię dzieci zostawiają swoje buty przy kominku, wierząc, że Mikołaj (Père Noël) wypełni je prezentami. We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko jeden dzień.

 

Belgia

Wigilia jest okazją do rodzinnych spotkań. Zazwyczaj nie jest postna. Na bożonarodzeniowym stole w Belgii mogą się znaleźć zarówno ostrygi, homary, jak i indyk oraz baba z kremem mokka. Po pasterce jada się bouguettes, rodzaj kutii z pęczakiem. Głównym daniem jest dziczyzna w sosie śliwkowym i sorbet. Regionalną potrawą jest specjalnie przyrządzany pasztet marynowany w winie z mnóstwem przypraw i ziół, podawany na ciepło bądź na gorąco.
Świątecznym deserem jest
Buche de Noël, rodzaj ciasta w kształcie pnia polanego czekoladą. W Wigilię, głównie dzieci, odwiedza Święty Mikołaj, który przed północą zostawia dla nich prezenty pod choinką. Belgowie świętują dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), natomiast 26 grudnia jest normalnym dniem pracy.

 

Niemcy

Boże Narodzenie w Niemczech tak jak i w Polsce rozpoczyna się 24 grudnia Wigilią. To okres oczekiwania, i wielkiej radości.

 

Adwent – Advent

Obchody zaczynają się dosyć wcześnie, bo już cztery tygodnie przed Wigilią. Adwent jest w Niemczech czasem radosnego oczekiwania. W domach pojawiają się wieńce adwentowe – są zrobione z zielonych gałązek jodłowych, a w każdym z nich umieszczone są cztery świece. W każdą adwentową niedzielę zapala się kolejną świecę, by ostatniej przedświątecznej niedzieli zapłonąć mogły wszystkie cztery świece. Zawsze zielone gałązki symbolizują życie, natomiast światło – nadchodzącego Jezusa.

 

Kalendarz adwentowy – Adventskalender

Adwent to również bardzo radosny czas dla dzieci. Każde z nich dostaje bowiem specjalny adwentowy kalendarz. Posiada on 24 specjalne okienka, w których dzieci znajdują czekoladki, małe słodycze lub miniaturowe zabawki. Można jednak otworzyć tylko jedno okienko dziennie.

 

Choinka – Tannenbaum

Boże Narodzenie w Niemczech kojarzy się głównie z choinką – wywodzącą się właśnie z Niemiec. To tutaj już od XV i XVI wieku w domach umieszczane były zielone drzewka iglaste, mające symbolizować drzewo życia, dane ludziom przez nowo narodzonego Jezusa. Podobnie jak w Polsce choinki przystrajane są specjalnymi, kolorowymi ozdobami. Często wieszane są na nich własnoręcznie wypiekane imbirowe ciasteczka, w różnych kształtach. Choinki zawsze są bardzo jasno oświetlone specjalnym i lampkami, a niekiedy tradycyjnie świecami. Pod choinka znaleźć można miniaturowe figurki przedstawiające szopkę, w której narodził się Chrystus.

 

Kiermasze bożonarodzeniowe – Weihnachtsmärkte

Adwent to czas bożonarodzeniowych kiermaszy, czyli Weinachtsmärkte. Są to olbrzymie, kolorowe kiermasze, odbywające się w wielu miastach i miasteczkach. Można na nich nabyć wszystkie niezbędne świąteczne dekoracje, kalendarze adwentowe, ozdoby choinkowe. Zakupy umilają grane i śpiewane kolędy. Można w międzyczasie napić się grzanego wina lub zjeść specjalne, pieczone tylko na tę okazję pierniczki. Całe miasta przygotowywane są na zbliżające się Boże Narodzenie. Ulice oświetlone są, udekorowane okolicznościowymi elementami. Cały kraj – wszystkie miasta i miasteczka – tętnią życiem i radością. Coraz częściej jest to również czas wzmożonych zakupów.

 

Wigilia – Heiligabend

Boże Narodzenie w Niemczech rozpoczyna się 24 grudnia Wigilią. Jest ona jednak mniej uroczystym dniem niż w Polsce. Kolacja wigilijna składa się zazwyczaj z sałatki kartoflanej (Kartoffelsalat). Ludzie składają sobie życzenia zanim zasiądą do wieczerzy, nie ma jednak zwyczaju łamania się wówczas opłatkiem. Pod każdym talerzem znajduje się specjalnie tam umieszczony pieniążek, mający przynieść szczęście. Nikt nie powinien również wstawać od stołu w czasie kolacji, ponieważ przynosi to pecha. Tego dnia dzieci otrzymują także specjalny talerz ze świeżymi i suszonymi owocami, bardzo popularnymi orzechami oraz różnego rodzaju ciastkami.

 

Prezenty – Geschenke

Prezenty przynosi pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenie Mikołaj(der Nicolaus) lub też Dzieciątko Jezus (das Christkind). Często towarzyszy mu Knecht Ruprecht – postać negatywna, która straszy dzieci rózgą. Dzieci dostają też prezenty wcześniej – 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja. Dzieci wystawiają wówczas przed drzwiami swoje buty, mając nadzieję że Mikołaj napełni je słodyczami i owocami. Przynosi on ze sobą dużą księgę z której wyczytuje co dobrego a co złego dzieci zrobiły w czasie minionego roku. Czasami niegrzeczne dzieci dostają od niego rózgę, na ogół jednak każdy dostaje jakiś mały prezent.

 

Boże Narodzenie w Niemczech – świętowanie

Kolejne dni świąteczne to czas spędzany w gronie rodziny i przyjaciół. Niemcy chodzą do kościołów na msze bożonarodzeniowe podczas których śpiewają pieśni bożonarodzeniowe i słuchają okolicznościowych opowieści z Biblii. Bardzo popularne jest w kraju kolędowanie. Ludzie śpiewają piosenki bożonarodzeniowe przy stole, podczas posiłków, ale również na ulicach, kiermaszach świątecznych. Kolędowanie odbywa się także w gronie rodziny. Popularne są również szopki – wystawiane w kościołach lub różnych częściach miasta, radosne przedstawienia pełne śpiewu.

 

Szwecja

W  Szwecji Święta Bożego Narodzenia  rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb,

a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.

 

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i ” płonącego puddingu”. Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.

Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu.

Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń.

Londyn jest ojczyzną pierwszych  kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował  pierwszą kartkę świąteczną z napisem „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”.

 

Austria

W Austrii po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek.

To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie „Stalle Nacht, heilige nacht” (Cicha noc, święta noc).

 

Dania

W Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok.

 

 

INNE CIEKAWE ZWYCZAJE

 

W Meksyku już 15 grudnia wiesza się pod sufitem piniatę – gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Pod nią gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija piniatę kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce, słodycze.

 

W Australii ze względu na klimat święta Bożego Narodzenia spędza się w niecodziennej scenerii. W ten najważniejszy dzień mieszkańcy gromadzą się na plażach i rozkładają śnieżnobiałe obrusy, na których nie brak niczego. Są tam – podobnie jak w innych krajach – pieczone indyki, małe ciasteczka z bakaliami o wymyślnych kształtach, owocowe puddingi i ciasto, przypominające polski keks. W tym dniu plaże przypominają jeden wielki, świąteczny stół. Nie brakuje również prezentów, które można znaleźć pod choinką w ogromnej, wełnianej skarpecie.

 

 

Choć w Tajlandii, kraju buddyjskim nie obchodzi sie Świąt Bożego Narodzenia,  grupa tutejszych projektantów wymyśliła miejscowego rozdawcę upominków. Jest on stylizowany na wieśniaka w słomianym kapeluszu, przewiewnych szatach, a zamiast choinki towarzyszą mu snopy ryżowej słomy. Taki „Święty Mikołaj” został w tym roku rozstawiony w sieci najpopularniejszych w Tajlandii stacji benzynowych.

boze

 

Please leave this field empty.

Aplikuj
praca w Polsce
Aplikuj
praca za granicą